Dagens ros 26

God morgon! Nu är det mindre än en månad kvar till jul och hur det än blir så kommer det åtminstone att bli en jul. Jag och Malou tog en paus från jobbet i går och åkte ut till Hammarmölle damm på Hovdalaområdet för vår traditionella skogsrunda i slutet av november där vi letar efter lite vacker mossa till kransar och juldekorationer. Solen försökte titta fram och det var riktigt behagligt i skogen. Vi kom fram till att det var tionde året i rad vi gjorde den rundan.

Dagens ros är Skånes Fagerhult. Jag vet tyvärr inte så mycket om den, men man kan väl anta att den är uppkallad efter platsen där en upptäcktes. Rosen på bilden fotograferade jag och Malou när vi besökte Trädgårdsföreningen i Göteborg i somras.

För 26 och ett halvt år sedan, den 26 maj 1994, gifter Michael Jackson sig i största hemlighet med Lisa Marie Presley, dotter till Elvis. Samma datum fyra år tidigare stämmer Angie Bowie sin exmake David Bowie på 56 miljoner dollar.

Världens förnämligaste rockorkester alla kategorier, det vill säga Rolling Stones, spelar den 26 maj 1964 på Town Hall i Birmingham (två konserter). Exakt ett år tidigare framträder de på stamlokuset Crawdaddy Club i Richmond och Studio 51, Ken Colyer Club i London.

 

Malou vid Hammarmölle damm på Hovdala naturområde.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *