Dagens ros 36

God morgon sköna söndag och trevlig andra advent. Skön och skön förresten, den här söndagen är lika grå och trist som de flesta söndagar så här års. Men inget ont som inte har något gott med sig. I dag kan man med gott samvete lägga sig i soffan med en god bok. Just nu läser jag Keith Richards självbiografi ”Livet” och har kommit till den period i hans tidiga karriär när Bill Wyman och hans Vox-förstärkare får jobbet som basist i Rolling Stones. Elaka tungor säger att Keith, Mick Jagger och Brian Jones var ute efter basen och Bill så att säga följde med på köpet.

Lustigt egentligen att jag inte har läst hans självbiografi tidigare. Jag köpte den för några år sedan utan att titta närmare på den och så hamnade den i bokhyllan. Jag trodde att det var ytterligare en av dessa mindre seriösa ”biografier” som skrivits av avdankade musikjournalister och som innehåller mest skvaller och trams. Men i den här boken verkar det som det verkligen är kungens egna ord vi får höra 🙂

Jag är inne i en period med böcker om framgångsrika rockgrupper just nu. Det är väl arbetet med att hitta roliga musiknotiser till Dagens ros som triggat igång det. Nyligen läste jag en bok om Led Zeppelins uppgång och fall. Den innehöll en del rykten och spekulationer, men var ändå läsvärd.

Nåväl,  till vad den här sidan egentligen handlar om. Dagens ros ’Schackenborg’ är en klasblommande rabattros som blommar med varmt rosa blommor. Doften är dock svag. Den är remonterande och blommar kontinuerligt från juni till oktober. Den blir strax under en meter hög. Zon 1-3.

För 51 och ett halvt år sedan, det vill säga den sjätte juni 1969 (då Malou fyllde sex år 🙂 ) skriver Rod Stewart ett solokontrakt med Mercury Records. Exakt 16 år senare spelar den slutgiltiga uppsättningen av Guns N’ Roses för första gången tillsammans på The Troubadour i Los Angeles. På dagen för 28 och ett halvt år sedan gifter David Bowie sig med den somaliska modellen Iman Abdulmajid.

Orkar ni mer Rolling Stones i dag? Ok, på Malous ettårsdag den sjätte juni 1964 spelar världens bästa rockband alla kateg0rier på Slot Fair i San Antonio, Texas. De ger en show på eftermiddagen och en på kvällen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *