God morgon! Söndag och fortsatt fågelräkning. Det blev inga sensationella besök i vår trädgård under gårdagen. Det mest upphetsande var att en flock stjärtmesar flög förbi över Malous huvud när hon fyllde på fågelmatarna med följden att den enstaka notering på ett ex som jag gjort tidigare utökades till nio. Den berömda svarthalsade trasten som ska röra sig här i Sjörrödstrakten kom inte till vår trädgård i går heller. Trots att jag dukat upp med delikatesser som energikakor med inbakade bär och annat trastgodis.
Dagens ros är en ’Madame Legras de St Germain”. Det är en friskt snövit ros med ett guldgult öga som blommar i en skålform. Blommans utseende påminner lite om en kamelia. Den sprider en strark och ljuvlig doft och den 1,8 meter höga busken saknar nästan helt taggar. Nackdelen är att den inte är remonterande. Zon 1-5.
För 44 och ett halvt år sedan, den 31 juli 1976, släpper hårdrockarna Blue Oyster Cult ”Don’t Fear The Reaper” som blir deras mest kända låt. Samma datum 20 år senare gör Sex Pistols sin första konsert på 18 år i Red Rocks, Denver. Det är den första av deras 21 konserter långa turne’ genom USA och Kanada.
De oemotståndliga Rolling Stones spelar den 31 juli 1963 på Eel Pie Island i Twickenham. På dagen ett år senare är de på Nordirland och uppträder i Ulster Hall i Belfast.
