God morgon
Det händer inte så mycket i trädgården så här års och då är det trevligt att titta på bilder av blommor och växter och drömma sig bort till en varmare årstid, inte minst till våren och försommaren då allt knoppas och naturen lever upp.
Så jag, Per-Ola, tänkte att varför kör vi inte en julkalender med enbart rosor. En ny ros varje dag med en liten presentation av sorten och hur den odlas. Givetvis blir det mina favoriter som jag har fotograferat, men jag hoppas att ni ursäktar mig denna subjektivitet och får lika stor glädje av bilderna och presentationerna som jag har fått.
Tycker ni att att en julkalender med bilder på rosor låter knäppt (jag kan avslöja att det kommer inte en enda bild på en julros). Ja, kanske det. Men jag såg att kvällstidningen GT häromåret hade en julkalender med Glenn Hysen. Varje dag hade tidningen en ”Dagens Glenn” med en anekdot från den gamle fotbollsbackens spännande liv. Det kallar jag knäppt, men så är jag ju inte heller Göteborgare och ser inte humorn i det hela.
Lucka 1: Första december. Dagens ros är en Rhapsody in Blue, en blåviolett ros som är ganska lättodlad och remonterar (blommar flera gånger under säsongen). Vår Rhapsody blommade tre gånger i somras och gjorde ett sista försök sent i oktober, men då tog nattfrosten knopparna.
Rosen, som har ett härligt grönt bladverk, togs fram 2003 av engelsmannen Frank Cowlishaw och blev vald till årets ros i Storbritannien. Den är uppkallad efter George Gershwins jazzlåt från 1927 med samma namn.
Rhapsody In Blue har en stark doft och går att odla i Sverige till och med zon 4.
Den här dagen för 51 år sedan sattes Gävlebocken upp för första gången. Sedan dess har den rönt ett brinnande intresse och den har sällan fått leva ända fram till julafton. Här snackar vi alltså norrlänningar och deras udda sedvänjor.
För 99 år sedan bildades kungadömet Jugoslavien och samma dag 1856 invigdes de första stambanorna i Sverige, järnvägslinjerna mellan Malmö-Lund och Göteborg-Jonsered.
Dagens namnsdagsbarn är Oskar och Ossian.
