Dagens blomma 4

God morgon! I dag jag valt narcissen Ice King som dagens blomma. Det är en av de narcissorter som jag och Malou odlat de senaste åren i trädgården och man blir lika glad varje april när de tittar upp i rabatterna. Och fördelen med narcisser är som sagt att råddjur och hjortar inte äter upp dem.

I dag är det en sådan där fredag då många är lediga eller på sin höjd jobbar halvdag. När jag var löneslav i tidningsbranschen hette det tidningsfri dag eftersom det det inte kom ut någon tidning dagen därpå (vilket lever kvar i morgonpressen). Men när jag sadlade om till kvällstidningarna togs den tidningsfria dagen bort (man fick för guds skull inte välja läsarna att vid att det inte gavs ut en tidning varje dag och man fick absolut inte kalla det tidningsfri dag). Som kompensation fick jag extra ersättning om jag jobbade de aktuella dagarna före de tidigare  tidningsfria dagarna. Jag skulle kanske ge mig själv högre lön i dag 🙂

Den här dagen 59 år sedan uppträder Beatles tillsammans med en rad andra band på Royal Variety Performance inför kungligheter. Det är då han fäller det berömda yttrandet ”Ni på de billiga platserna kan applådera, ni andra kan rassla lite med juvelerna”.

På USA-listan toppar den här veckan Jimmy Gilmer & The Fireballs med ”Sugar Shack”. Gruppens mest kända låt i Sverige är ”Bottle Of Wine” som låg på Tio i topp under elva veckor 1968.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *