God morgon. Lejongap är en trevlig blomma som vi brukar ha ett par exemplar av. De är lättodlade och tåliga och försår man dem i april och maj kan man njuta av en lång blomning. Vi hade en i perennrabatten förra sommaren som blommade långt ut i oktober när de flesta av de andra blommorna gett upp.
Sen start på dagen i dag. Det intensiva tempot de senaste veckorna gjorde att jag helt enkelt inte kom upp ur sängen. Samtidigt skönt att få vila ut ordentligt.
Den 18 januari 1975 bildas gruppen Bad Company. Den består av Paul Rodgers på sång, som liksom trummisen Simon Kirke kom från Free. Basisten Bos Burrel kom från King Crimsom och gitarristen Mick Ralps från Mott The Hoople. De gör odödliga låtar som bland annat ”Good Lovin’ Gone Bad”.
I Storbritannien ligger New Seekers etta på listan den här januriveckan för 48 år sedan med ”You Never Find Another Fool Like Me”. I USA ligger Al Wilson etta med ”Show and Tell”.
