God morgon! ’Cafe’ au Lait’ får väl sägas vara drottningen bland dahliorna i vår trädgård. Denna tallriksstora blomma lyser verkligen upp i sin fina gräddvita nyans. Den är ett måste i vår trädgård.
Det är dags att slå ett slag för konsumentjournalistik. Jag hörde i veckan utomordentliga Pia Fride’n, Plånboken i Sveriges Radio, när hon intervjuade en skojare i telebranschen som lurar äldre genom via telefonförsäljning. Det var en fröjd att höra när hon med väl genomtänkta frågor smulade sönder honom. Mer av sådant. Och mer av program i stil med Sverker Olofssons Plus i SVT.
Det behövs bra konsumentjournalistik. Jag skulle kunna tänka mig att starta en sajt där man regelbundet publicerar Konsumentverkets svarta lista, personer som dömts till näringsförbud, kritiska granskningar av handeln etc. Jag kanske skulle ha valt konsumentjournalistik istället för kriminaljournalistik när jag inledde karriären. Då hade man gjort skillnad.
Den 26 mars 1965 meddelas det att Jeff Beck kommer att ersätta Eric Clapton i Yardbirds.
Den här marsveckan 1965 ligger Rolling Stones etta på Englandslistan med ”The Last Time”. I USA ligger Beatles etta med ”Eight Days A Week”.
