Olivträd och pallkragar

I dag fick olivträden komma ut ur vinteridet i garaget och njuta av den värmande vårsolen. Hoppas det inte är för tidigt. De tål ju enstaka frostnätter med inte allt för många minusgrader, men vädret i april kan ju verkligen vara opålitligt.

Men den här skönheten åker in igen i  natt. Jag är rädd om Kamelians känsliga blomknoppar som inte tål nattfrost. Den är också känslig mot den brännande  vårsolen och ska helst stå svalt året om i sur jord.

Fem av pallkragarna på plats i köksträdgården och fyllda med jord. I två av dem växer redan rabarber och jordgubbar. I den mittersta satte jag i dag gladioluslökar. I de andra ska det bland annat sättas potatis och sallad.

Två gamla fönster som min man sparade när han rev ett gammalt uthus förra våren får fungera som en tillfällig drivbänk. I pallkragen har jag satt röda gladioluslökar.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *