Dagens ros 56

God morgon! För exakt 20 år sedan satt jag vid den här tiden på ett flygplan på väg till Thailand på uppdrag för min dåvarande tidning Aftonbladet. Jag blev väckt tidigt på annandagens morgon och skickad dit eftersom man fått de första rapporterna om att något allvarligt kunde ha hänt, men det första dygnet inte många som kände till omfattningen av katastrofen. Det blev vi varse när vi landade i Phuket och inte minst dagen därpå sedan vi lyckats övertala en tuktuk att köra oss till Khao Lak.

Det blev under 2004 ytterligare fyra resor till Thailand på jobb och jag tillbringade sammanlagt ett par månader i landet. Många av dem jag träffade, överlevande, anhöriga och räddningspersonal, blev goda vänner och många har jag fortfarande fin kontakt med.

Dagens ros är en ’Variegata de Bologna’. Det får stora, vackra blommor i purpurrött och med vita strimmor. Den blommar i klasar under hela säsongen och sprider en stark doft. Går fint att odla upp i zon 4.

Så här på annandagen drar jag fram Rolling Stones Circus ur skivsamlingen. Det är Stones megaprojekt med att spela in en film med en cirkusensemble, komplett med levande djur och clowner och med Mick Jagger som den store domptören som har såväl publiken som alla medverkande i sin hand. Inspelningen gjordes i december 1968 med gästartister som John Lennon och Yoko Ono, Eric Claption, Jethro Tull, Taj Mahal och The Who. 

Brian Jones var hårt märkt av drogerna och var i uselt skick och Rolling Stones prestation var inte lysande. Mick Jagger vägrade därför i många år att släppa filmen för att han tyckte att The Who överglänste dem. Tack och lov ändrade han sig och vi kan ta del av tidsdokumenmtet på såväl cd som dvd.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *