God morgon!
Dagens ros är austinrosen ’The Poets Wife’ som vi haft i ”blågula rabatten” i flera år. Som i stort sett alla austinrosor är den väldoftande och remonterande.
Den fjärde januari 1964 spelar Rolling Stones i Town Hall i Oxford. Där arrangeras fortfarande konserter. Om ett par veckor kan man gå dit om man vill lyssna på musik av Abba och Queen.
Den fjärde januari 1968 vandaliserar Jimi Hendrix sitt hotellrum på Hotell Opalen i Göteborg. Flera år senare, under en reportageresa för Aftonbladet, visade en receptionist , som hade jobbat den aktuella kvällen, mig och fotograf Krister Hansson vilket rum han hade bott i.
Samma kväll träffade vi en för dagen ovanligt dryg Göran Skytte i hotellbaren som talade om för oss vad som utmärkte en god journalist (nämligen han själv) 🙂
