God morgon!
I dag vill jag börja med att be om ursäkt för att jag är en förskräcklig medtrafikant. Inte så att jag kör illa utan för att jag kan ha ett hemskt humör. Jag tillhör tyvärr den där andelen bilförare som hornen tenderar att växa ut på när de sätter sig bakom ratten. Det kan visa sig som ilskna grimaser, irriterade gester och saftiga svordomar vid minsta lilla tvekan, misstag eller lindriga trafikförseelser från andra trafikanter. Så om ni någon gång under färden på vägarna där ute skulle råka få se en irriterad Per-Ola bakom ratten så ta det lugnt. Han är inte så farlig som han ser ut.
Dagens ros är en Hypathia. Den tillhör gruppen gallicarosor som bara blommar en gång per säsong och då gäller det att passa på att njuta av den. En fördel med den är att den nästan inte har några taggar och den går bra att plantera upp till och med odlingszon 5.
Den åttonde januari 1983 gör Marvin Gaye comeback på singellistan i USA med ”Sexual Healing”. Fyra år senare får Eric Clapton sällskap på scen av Steve Winwood och Sting på ett par låtar när han spelar på Royal Albert Hall i London. Världens suveränaste rockband Rolling Stones spelar den här dagen 1965 på Savoy Theatre i den irländska staden Cork.
Dagens namn är Erland.
