God morgon kära vänner!
Nu är det bara några dagar kvar till den första trädgårdsmässan för året – den i Malmö som börjar på fredag. Outside Living har jag för mig att den kallas numera, tidigare var det Villa- och trädgårdsmässan. Nytt namn och vi får se om de lyckats blåsa in ny energi i evenemanget. Malou och jag var ganska trötta på den tidigare efter att ha besökt den tre år i rad. För lite trädgård och för mycket försäljning av krimskrams. Den bästa trädgårdsmässan vi hittills varit på, förutom Den stora Trädgårdsfesten på Sofiero, är Österlen Garden Show. Ni får gärna tipsa oss om era favoritmässor. Skriv något i kommentarsfältet.
Dagens ros är en Gruss An Achen. Det här är en remonterande, knappt metern hög honungsdoftande ros. Den trivs i zon 1-3. men färgen på blomman kan variera beroende på temperaturen. Bilden på rosen härovan tog jag på Fedriksdal förra sommaren.
Den andra mars 1974 får Stevie Wonder en grammy för LP:n ”Innervisions” och singlarna ”Superstition” och ”You Are The Sunshine Of My Life”. Detta datum 1963 spelar Rolling Stones för sista gången på Ealing Jazz Club i London. Sju år senare startar skivbolaget London Records en rättsprocess mot fyra skivaffärer i Kalifornien för att de sålt bootlegen ”Live’r Than Yoy’ll Ever Be” med Rolling Stones (för övrigt ansedd som den bästa liveplattan med bandet och jag är böjd att hålla med).
Dagens namn är Ernst och Erna.
